dodano: 2020-03-14 15:51:19

Xbox X - Data premiery, wygląd, podzespoły, cena, wydajność, co z VR?

Autor: AnoX
Xbox X - Data premiery, wygląd, podzespoły, cena, wydajność, co z VR?
69°
1

Xbox X (znany także jako Xbox i Xbox Series X) to nowa konsola Microsoftu oferująca świeży wygląd, mocne podzespoły oraz wielką wydajność. Co zaoferuje?
 
Jeszcze nie tak dawno urządzenie to znaliśmy pod nazwą roboczą Project Scarlett, niemniej podczas The Game Awards 2019 otrzymaliśmy oficjalne ujawnienie nazwy oraz wyglądu urządzenia wraz z ujawnieniem kolejnej gry zmierzającej na tę konsolę - Senua's Saga: Hellblade II.
 

Nazwa nowego Xboxa to... Xbox, Xbox Series X czy Xbox X?

Niestety w chwili obecnej nie możemy potwierdzić czy na 100% najnowsze urządzenie działu Xbox tak właśnie będzie się zwać. Ze skomplikowanych i zawiłych tłumaczeń można odnieść wrażenie, że tak, co z resztą współgrałoby z dotychczasowym schematem (z poprzedniej generacji). Zgodnie ze wskazaniami Xbox to pełnoprawna nazwa linii konsoli, a pokazany Xbox Series X to model w ramach rodziny X.  

Czy zobaczymy niebawem nową konsole Xboxa?

Bazując na poszatkowanych informacjach, wskazówkach oraz pogłoskach należałoby wywnioskować, że tak się powinno zdarzyć. Sporo pogłosek wskazywało na chęć udostępnienia tańszego modelu, który w dużej mierze bazowałby na chmurze przesyłającej i udostępniającej gry znanej obecnie jako Project xCloud. Propozycja miałby być niekiedy słabsza nawet od Xbox One X, lecz dostosowana i zoptymalizowana miałaby być nie tylko pod streaming, ale także pod wykorzystanie takich technologii jak chociażby ray tracing.

Jak duży jest Xbox X? 

W chwili obecnej nikt nie otrzymał do rąk pełnoprawnego modelu, który zagości na półkach sklepowych, niemniej jeden z serwisów przeprowadził małą symulację. Dzięki niej określono, że wysokość Xbox X to około 195 centymetrów, a szerokość i długość to około 96 centymetrów. Pamiętajcie jednak, że nie są to ostateczne i oficjalne wymiary. Więcej informacji dotyczących rozmiaru nowego Xboxa.

Co znajdziemy wewnątrz? - Podzespoły Xbox Series X

Xbox ogłosił, że skorzysta ze specjalnie stworzonego procesora bazującego na ostatniej serii procesorów Zen 2, korzystającego z architektury RDNA opracowanej przez AMD. Z poziomu podzespołów możemy liczyć na wsparcie dla ray tracingu oraz optymalizację pod gry. Producent zaimplementował także Zmienny algorytm cieniowania, który zapewni nam jeszcze lepszy poziom optymalizacji oraz wygląd gry światłem oraz w szczególności cieniem. Ponadto niezwykle ważną rolę odgrywać ma nowiusieńki dysk SSD nowej generacji, dzięki któremu praktycznie całkowicie zostaną wyeliminowane czasy ładowania, także w przypadku wysokiej klasy tekstur czy nieziemsko szczegółowych obiektów.

Co wspomniane podzespoły mają nam zagwarantować?

Zgodnie z przewidywaniami obecnym standardem grania ma być rozdzielczość 4K oraz częstotliwość 60 klatek na sekundę, jednakże sprzęt ma mieć możliwość zaoferowania nam rozgrywki w 8K lub w 120 klatkach na sekundę. W tym drugim przypadku mowa jest raczej o tytułach niezależnych lub specjalnie pod te parametry dostosowanych. Eksperci oceniają, że raczej nie możliwe będzie uczynienie, z któregoś z tych dwóch "wymiarów" czegoś więcej niż okazyjnego dodatku. 
 
Microsoft zagwarantował sobie możliwość skorzystania z dedykowanych układów graficznego i procesora obliczeniowego, ten drugi funkcjonować będzie w oparciu o architekturze Zen 2.
 
 

Jaki jest poziom mocy Xbox X?

Dział Xbox oficjalnie opublikował kolejne szczegóły dotyczące mocy oraz specyficznych cech Xbox Series X. Jak się okazuje będziemy mogli liczyć na moc 12 teraflopów co stanowi prawie dwukrotność wydajności Xbox One X! Sprzęt na poziomie podzespołów będzie oferował raytracing od AMD wspierany dodatkowo dzięki zasobom biblioteki DirectX.
 
Ponadto sprzęt wyposażony został w port HDMI 2.1, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać wspomniane parametry, choć nie będą one dostępne przy wielu propozycjach. Konsolach systemowo będzie ulepszać starsze gry, które będą na nowym sprzęcie funkcjonować w wyraźnie lepszej formie i stanie.
 

Specyfikacja techniczna Xbox Series X

18 marca 2020 roku Microsoft całkowicie niespodziewanie podzielił się z graczami oficjalną specyfikacją techniczną konsoli, która okazała się być na papierze dostrzegalnie lepsza niż w przypadku specyfikacji PlayStation 5. Różnica 2 teraflopów karty graficznej nie jest drastycznie wielka, jednakże nie jest to jedyna strata. Choć dysk SSD w PS5 także na papierze jest większa.
 
 
 • Procesor - Autorski, ośmiordzeniowy procesor z taktowaniem 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT)
 • Karta graficzna - Autorska karta graficzna oparta na architekturze RDNA 2 o mocy 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz 
 • Wielkość - 360.45 mm2
 • Proces technologiczny - 7nm
 • Pamięć  - 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus (szerokość pasma pamięci - 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s)
 • Dysk twardy - Autorski dysk SSD 1 TB (NVME SSD)
 • Przepustowość I/O - 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s 
 • Opcja rozszerzenia dysku - Dedykowane karty rozszerzenia pamięci o pojemności 1 TB (charakterystyczny cardridge)
 • Dyski zewnętrzne - USB 3.2
 • Napęd - 4K UHD Blu-Ray Drive
 • Docelowa wydajność - Rozdzielczość 4K z 60 klatkami na sekundę, możliwość wyświetlania 120 klatek na sekundę.

Xbox X, a gry ekskluzywne... 

Xbox Series X może liczyć na szerokie wsparcie nie tylko studiów zewnętrznych, ale także i wewnętrznych, które mają zagwarantować graczom szereg tytułów wysokiej jakości. Plan zakłada dojście do strategii Sony, które wypuszcza na rynek 3 lub 4 gry ze swojej własnej stajni, za sprawą czego każda z nich może liczyć na odpowiednio duży budżet i wsparcie.
 
W tej chwili wiemy na pewno, że będziemy mogli sprawdzić na pewno wspomniane Senua's Saga: Hellblade II, wcześniej potwierdzono także obecność Halo Infinite na tym sprzęcie.
 
Microsoft w dalszym ciągu zamierza w istotnym stopniu oferować graczom wiele propozycji także w ramach abonamentu Xbox Game Pass, za sprawą którego mamy mieć okazję do pobawienia się także ekskluzywnymi markami bez dodatkowych opłat w dniu premiery.

Czy Xbox Series X posiadać będzie wsteczną kompatybilność?

Gigant z Redmond kontynuuje swoją strategię rozwijania tej usługi, dzięki czemu sprawdzić będziemy mogli na najnowszej maszynce gry z aż czterech generacji. Rozwiązanie to będzie bazować na odpowiedniku z Xbox One.
 
[Aktualizacja - 18.02.20 r.] Podczas jednego z wywiadów głównodowodzący działu gamingowego Microsotu potwierdził, że sam korzysta już u siebie w domu z najnowszego sprzętu, który będzie oferować ulepszoną wsteczną kompatybilność, dzięki której będziemy mogli cieszyć się grami w jeszcze lepszej jakości (gry na Xbox One).
 
[Aktualizacja 14.03.20 r.] Xbox potwierdził, że będziemy mogli w pełni wykorzystać kontrolery z Xbox One także w Xbox Series X, włączając w to także kontrolery premium z serii Elite.
 
[Aktualizacja - 21.03.20 r.] Zapowiedział i przedstawił działanie specjalnego ulepszania gier z XB1 w wyniku, której będziemy się mogli delektować nie tylko większą stabilnością względem nawet Xbox One X, jednakże liczyć możemy na większą ilość detali, efektów oraz poprawione oświetlenie.
 
x-elite-2-a-xsx

Nowe pomysły oraz rozwiązania dla graczy w XSX

Gracze będą mogli nacieszyć się systemem skracającym systemowo opóźnienie, przy okazji gwarantując im specjalny system umożliwiający zminimalizowaniu kilku gier i z możliwością powrócenia do nich po jakimś czasie, dokładnie w miejscu w którym ostatnio zakończyliśmy zabawę.
 
[Aktualizacja - 21.03.20 r.] Microsoft zaimplementował dwie autorskie technologie oraz architekturę "Xbox Velocity Architecture" za sprawą czego będzie się można przechodzić płynnie pomiędzy poszczególnymi tytułami. To wszystko razem odbywa się w tle i umozliwia nam nie zamykanie gier, a co za tym idzie w tym miejscu, w którym zakończyliśmy zabawę, możemy ją rozpocząć.
 
Nie znamy maksymalnej liczby gier.
 
Więcej informacji o funkcjach Xbox Series X znajdziecie w tym miejscu.

Czy konsola nowa konsola Xbox obsługuje VR?

Szef działu Xbox, Phil Spencer w jednym z wywiadów oficjalnie ogłosił, że Microsoft nie jest zainteresowany rozwijaniem technologii wirtualnej rzeczywistości w kontekście grania na konsolach.
 
[Aktualizacja - 18.02.20 r.] Spencer w ostatnim czasie kilkukrotnie potwierdził, że wraz z pracownikami nie są zainteresowani tę technologią oraz jej implementacją także na konsolach nowej generacji. Działania i koncentracja poświęcone mają być innym segmentom rynku gier.
 
[Aktualizacja - 14.03.20 r.] W ostatnim czasie z obozu Microsoftu zaczęły napływać pozytywniejsze słowa odnoszące się do VR i pojawiła się wobec tego szansa, że być może Xbox Series X będzie w jakiejś formie obsługiwać tę technologię oraz gry na nią opracowane i opracowywane.

Cena Xbox X

Niestety w chwili obecnej nie znamy dokładnej ceny najnowszej konsoli Microsoftu, niemniej wydany niedawno Xbox One X dostępny był za lekko ponad 2000 złotych. Wielce prawdopodobne jest to, że będzie to minimalna kwota za którą będziemy w stanie zakupić nową propozycję, choć w międzyczasie może dojść do wielu nieprzewidywalnych zdarzeń.

Data premiery Xbox X

Xbox Series X w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod koniec 2020 roku.
 
Po prezentacji konsoli w marcu 2020 roku doszło do ciekawej sytuacji, w której na lokalnej stronie Microsoftu poświęconej "iksowi" pojawiła się informacja o Święcie Dziękczynienia 26 listopada 2020 roku, jednakże Major Nelson ją bardzo szybko zdementował, zapewniając że jedyna potwierdzona dotyczy właśnie końcówki 2020.
 
Tekst o PlayStation 5 znajdziecie w tym miejscu.
 
 
[AKTUALIZACJA]
 
W sieci pojawiły się grafiki prezentujące wersje prototypowe wersje konsol, które prawdopodobnie mają posłużyć jako podstawka w sklepach. Dostrzec możemy na nich kilka portów USB, jeden HDMI, internetowe gniazdo czy klasyczne miejsce na kabel zasilacza. 
 
V8pOefj
 
ky0Lpfl

Komentarze (1):
avatar TOM3K
dodano: 2020-01-13 16:49:26

Ja czekam co bedzie dalej z doniesieniami o obsludze WIndows i Steam ;)

Reklama
Reklama